اخلاق مناظره چگونه است؟

اولین نشست علمی «اخلاق مناظره» در اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه برگزار شد. به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، در این نشست که از سوی گروه اخلاق و رسانه دفتر مطالعات بنیادی برگزار شد، آیت‌الله حائری شیرازی به ویژگی‌های مناظره اخلاقی، شرایط مناظره‌کنندگان و نحوه اداره آن به ویژه...

اولین نشست علمی «اخلاق مناظره» در اداره کل پژوهش‌های اسلامی رسانه برگزار شد.

به گزارش سرویس تلویزیون و رادیو ایسنا، در این نشست که از سوی گروه اخلاق و رسانه دفتر مطالعات بنیادی برگزار شد، آیت‌الله

حائری شیرازی به ویژگی‌های مناظره اخلاقی، شرایط مناظره‌کنندگان و نحوه اداره آن به ویژه در رسانه ملی پرداخت.

آیت‌الله حائری شیرازی با اشاره به رواج مناظره از صدر اسلام و اهمیت آن، مناظره را امری بسیار ظریف، حساس و سودمند ذکر کرد و گفت: اگر مناظره به صورت درست انجام پذیرد، از مهمترین کارهای فرهنگی است و باعث رشد و شکوفایی جامعه و در غیر این زیان‌بار خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن تبیین بخشی از مناظرات انجام شده در صدر اسلام از جمله مناظره حضرت ابراهیم با مشرکان، مناظرات امام صادق(ع)، امام رضا(ع) و شاگردانشان به ویژه هشام، این مناظرات را منابع مهم و معتبر در دست‌یابی به معیارهای مناظره اسلامی و اخلاقی برای رسانه ملی و جامعه برشمرد.

آیت‌الله حائری شیرازی توجه رسانه به موضوع و ارکان مناظره را بسیار مهم و تعیین‌کننده دانست و با اشاره به برخی از آسیب‌های موجود در برگزاری مناظره‌ها گفت: یکی از ارکان مهم مناظره داور و کسی است که به نوعی مدیریت مناظره را بر عهده دارد. اداره‌کننده یا مدیر مناظره باید دارای معلومات وسیع و گسترده و نسبت به دو طرف مناظره سلطه داشته باشد تا مناظره به صورت صحیح و دور از مراء و جدال برگزار شود.

این استاد برجسته حوزه در ادامه با بیان ویژگی‌ها و بایدها و نبایدهای اخلاقی دو طرف مناظره گفت: نیرومندی در میدان مناظره و پیروزی بر مخالف، تنها در گرو معلومات و حقانیت گوینده نیست، بلکه به آگاهی از دانش مناظره و رعایت آداب و شرایط آن نیز بستگی دارد.

آیت‌الله حائری شیرازی توجه به گفته و نه گوینده را یکی از آداب اخلاقی مناظره ذکر کرد و افزود: طرفین مناظره همواره باید در بحث و گفتگو به بررسی ادله و مستندات یکدیگر بپردازند و هرگز نباید اجازه دهند که مسائل حاشیه‌ای در گفتگو و مناظره اخلال ایجاد کند.

آیت‌الله حائری شیرازی رعایت انصاف، آرامش، گشاده‌رویی، استدلال طلبی و حق محوری را از اخلاق مناظره اسلامی برشمرد و با اشاره به اهمیت و جایگاه رسانه ملی به عنوان معلم و مهندس اخلاقی در جامعه به توجه هر چه بیشتر بر مدیریت علمی و اخلاقی مناظره‌ها در رسانه ملی تأکید کرد.

آپلود عکس برچسب ها : .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize