حسینی وزیر سابق ارشاد:

برخورد دوگانه دولت در دفاع از مطبوعات بجای ایجاد وحدت بین رسانه‌ها موجب اختلاف شد

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به برخورد دوگانه دولت در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات، گفت: اظهارات رئیس‌جمهور در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات بیش از اینکه مایه وحدت و همگرایی بین رسانه‌ها شود موجب اختلاف شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذر، سیدمحمد حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و وزیر اسبق ارشاد، با اشاره به برخورد دوگانه دولت در دفاع از آزادی بیان و مطبوعات، گفت: اظهارات رئیس‌جمهور در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات بیش از اینکه مایه وحدت و همگرایی بین رسانه‌ها شود موجب اختلاف شد.

حسینی ادامه داد: از طرفی ما شاهد هجمه‌ای بودیم که آقای روحانی معمولا به برخی از منتقدان خودشان دارند و بعد هم مباحثی که مربوط به اصل نظام است را مطرح کرد و گفت «نشکنیم قلم‌ها را به بهانه‌های واهی و یا نبندیم دهان را به بهانه‌های غیر اساسی» که بیشترین بهره‌برداری را از این سخنان رسانه‌های بیگانه و مجامع حقوق بشر کردند و گفتند خفقان در ایران حاکم است. در صورتی که ما می‌دانیم که در کشورهای دنیا چه مسائلی وجود دارد ولی در ایران رسانه‌ها و مطبوعات و افراد آزادانه حرف‌های خودشان را می‌زنند و نقد می‌کنند و حتی حرف‌های نادرستی هم گاهی اوقات از سوی افراد علیه جمهوری اسلامی ایران بیان می‌شود.

دبیر کانون دانشگاهیان ایران اسلامی تأکید کرد: سخنان رئیس‌جمهور بیشتر مصرف انتخاباتی دارد و یک مقدار هم زودهنگام وارد عرصه تبلیغات برای دور بعد ریاست جمهوری شده است وگرنه قول و فعل دولت هم‌راستا نیست.

وی گفت: دولت از طرفی اعلام می‌کند که ما حامی مطبوعات هستیم و با منتقدان با سعه صدر برخورد می‌کنیم ولی بلافاصله می‌بینیم که معاون پارلمانی ریاست جمهوری از شکایت از رسانه‌ها خبر می‌دهد و مدیرمسئول روزنامه کیهان در ایام برگزاری نمایشگاه مطبوعات را به دادگاه می‌کشاند.

حسینی در ادامه با اشاره به افشاگری رئیس دستگاه قضا، گفت: رئیس‌ قوه قضائیه به درستی در رابطه با دولت بیان می‌کند و می‌گوید: «برادر بزرگوار شما خودتان شفاهاً یا کتباً با واسطه یا بی‌واسطه بارها گفته اید که چرا با فلان روزنامه یا فلان سایت برخورد نمی کنید یا نزد مقام معظم رهبری گلایه می کنید که چرا دستگاه قضایی با فلان روزنامه برخورد نکرده است. اما وقتی در بین اهالی مطبوعات و رسانه حضور می یابید ندای آزادی مطبوعات سر می دهید و اینکه قلم‌ها را نشکنید و دهان‌ها را نبندید! » این اقدامات دولت برای این است که مظلوم‌نمایی کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اگر چنین اقداماتی یک بار یا دو بار انجام شود شاید پذیرفتنی باشد ولی وقتی چنین رفتار دوگانه‌ای تکرار می‌شود این سوال پیش می‌آید که ما قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را ببینیم.

وی در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه‌های دولتی با رسانه‌های منتقد افزود: حتی می‌بینیم وزارت ارشاد با رسانه‌های منتقد برخورد کرده و یارانه آنها را قطع می‌کند یا به حداقل کاهش می‌دهد و حتی آگهی هم به این رسانه‌ها نمی‌دهد.

حسینی اظهار داشت: از طرفی می‌بینیم رسانه‌هایی که موضع آنها در قبال نظام معلوم است و سال ۸۸ از فتنه گران حمایت کردند و دائم چهره‌ آمریکا را در کشور بزک می‌کنند را مورد حمایت مادی جدی خودشان قرار می‌دهند که البته این رفتارها ژست تبلیغاتی است.

این استاد دانشگاه افزود: در هر سخنرانی می‌بینیم که یک واژه‌سازی جدید علیه نیروهای انقلاب و رسانه‌های منتقد بیان می‌شود و با افراد دلسوزی که مشوقانه ضعف‌ها را بیان می‌کنند و بیشتر هم موضع‌گیری علیه قدرت جهانی دارند تا علیه دولت، کنایه‌آمیز و نیش‌دار برخورد می‌شود. تعابیر فراوانی هم وجود دارد از نسبت‌های نابجایی که به نیروهای انقلابی داده شده مانند بی‌هویت و بی‌شناسنامه تا آخرین تعبیری که رئیس‌جمهور داشت و منتقدان را انقلابی‌نما خطاب کرد.

وی افزود: ظاهرا انقلابی کسی است که از دولت تعریف و تمجید کند و دستاوردهای فراوانی را برای برجام بتراشد و مطرح کند و کسانی که منصفانه مطالب را بیان و راهکار ارائه می‌کنند به انقلابی‌نما و افرادی که فهم مسئله را ندارند تبدیل می‌شوند.

این استاد دانشگاه در خاتمه گفت: شاید عده‌ای با این سخنان در یک فضای احساسی تحت تأثیر قرار گیرند. وقتی که این پیشینه و سابقه در کنار هم قرار می‌گیرد این برخوردهای دوگانه کاملا آشکار است.

 

آپلود عکس
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize