هاشمی در اختتامیه مسابقه مناظره دانشجویان:

وظیفه ما اطاعت از قرآن و رهبری است نه مدعیانی که خلاف آن را می‌گویند

معاون فرهنگی وزارت علوم، گفت: قرآن و بیانات رهبری راه حرکت‌های فرهنگی را به ما نشان می‌دهد ولی آیا وظیفه ما اطاعت از قرآن و رهبری است یا مدعیانی که خلاف آن را می‌گویند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذر، سیدضیاء هاشمی معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، در اختتامیه پنجمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران که عصر امروز در دانشگاه تهران برگزار شد ضمن بیان قسمتی از اظهارات مقام معظم رهبری در رابطه با مناظره و گفت‌وگو، گفت: بیانات و پیام‌های رهبر انقلاب اسلامی راه را برای حرکت‌های فرهنگی ما مشخص می‌کند و می‌گوید که مناظره و گفت‌وگو چه جایگاهی دارد.

وی ادامه داد: اما متأسفانه کسانی هستند که چیزهایی را به ما می‌گویند که ما تصور می‌کنیم مخالف پیام‌های مقام معظم رهبری است. ولی آیا وظیفه ما اطاعت از قرآن و فرمایشات رهبر معظم انقلاب است یا مدعیانی که مسائلی را برخلاف آن می‌گویند.

هاشمی در ادامه با اشاره به مراسم روز ۱۶ آذر که با حضور رئیس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، تصریح کرد: ما به عنوان مسئولان افتخار می‌کنیم که دانشجویان ما می‌توانند بدون لکنت انتقادها و مطالبات خود را در برابر رئیس جمهور بیان کنند و افتخار می‌کنیم که مناظره و گفت‌وگو بین دانشجویان و رئیس جمهور، دانشگاه و مسئولان برقرار است و افتخار می‌کنیم که در حوزه‌ای فعالیت می‌کنیم که زمینه‌ساز این گفت‌وگوهاست. متحیریم که چرا عده‌ای این گفت‌وگوها را برنمی‌تابند.

معاون فرهنگی وزیر علوم اظهار داشت: خوشحالیم که دانشجویان مرز آزادی را درک می‌کنند و برخی از ما مدیران باید از دانشجویان یاد بگیریم.

وی گفت: دانشگاه محل گفت‌وگو و مناظره است و این یک ضرورت است برای رشد دانشگاه و تحقق اهداف و  آرمان‌های انقلاب.

هاشمی تصریح کرد: آزادی بیان جزو آرمان‌های انقلاب است و البته یادگیری آن هم بسیار مهم است. افراط و تفریط و گذر کردن از مرزهای این حوزه محتمل است و راهی نداریم جز اینکه تمرین کنیم و بستری برای گفت‌وگو و مناظره‌های واقعی ایجاد کنیم.

معاون فرهنگی وزیر علوم خاطرنشان کرد: ما نباید با تنگ‌نظری با این مسائل برخورد کنیم، تجربه هفته گذشته و حضور رئیس جمهور در روز دانشجو در بین دانشجویان نشان داد که دانشجو پاسخ اعتماد مسئولان را خواهد داد.

وی اضافه کرد: خطا بخشی از طبیعت انسان است و بایستی آمادگی روبه‌رو شدن با برخی از خطاهای دانشجویان را داشته باشیم. اینجا بهشت نیست و دنیاست و انسان‌ها جایزالخطا هستند و نباید به خاطر اندک خطایی عرصه را ببندیم زیرا این گونه هیچ وقت به آزاداندیشی نخواهیم رسید.

هاشمی با بیان  اینکه در این مناظره‌ها مطالب بسیاری می‌آموزیم، گفت: این که ما به عنوان مسئولان به جامعه اعتماد کنیم و جلب اعتماد جامعه را داشته باشیم هدفی است که تعقیب می‌کنیم و جامعه نیز ظرفیت آن را دارد.

معاون فرهنگی وزیر علوم، ادامه داد: هفته گذشته و در روز دانشجو رئیس جمهور نمادی از آزاداندیشی و مناظره را به نمایش گذاشت و نشان داد نظام و مسئولان گوش، مدارا، سکوت و نگاه مهربانانه هم هستند و اینها برای دانشجویان ما بسیار ارزنده بود.

 

آپلود عکس
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize