زاهدی در پیامی به مناسبت فرارسیدن روز پژوهش مطرح کرد

ضرورت کاهش رکود علمی و افزایش تلاش مبتنی بر مدیریت علمی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پیامی به مناسبت فرارسیدن روز پژوهش، دغدغه‌ها و توصیه‌هایی پیرامون این حوزه مطرح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذر، محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی طی پیامی فرارسیدن ۲۵ آذر روز پژوهش را به محققین و پژوهشگران کشور تبریک گفت.

در متن پیام نماینده کرمان و راور بدین شرح آمده است؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

و قال علی(ع): “لاینفع اجتهادبغیرتحقیق”

با تبریک فرارسیدن ۲۵ آذرماه روز تحقیق و پژوهش به محضرعلما، مراجع، اساتید دانشگاهیان، معلمان دانش‌پژوهان و تمامی زعمای دانش، تحقیق و پژوهش

بی‌تردید همان‌گونه که در فرمایشات انبیاء، اوصیاء و علمای اسلام بالاخص امیر مؤمنان حضرت علی(ع) آمده، دانش و اجتهاد در بوته تحقیق، کاوش و پژوهندگی است که به عیاری بالا و منزلتی والا ارتقاء می‌یابد و البته این برتری و ترقی مشروط بر گذری است فراترازعلمِ تنها، و دانش محض.

به یقین اولین سرفصل آموزنده و عملیاتی که اهتمام ویژه در حوزه‌های خطیر آموزش و پرورش، آموزش عالی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط با امر پژوهش و تحقیق را طلب می‌نماید؛ علاوه برعمل به تکالیف مصرح در قوانین اساسی و آموزشی کشور و نیز سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و نقشه جامع علمی کشور و دیگر مبانی و اصول قانونی و اجرائی، باید توجه جدی و”اقدام و عمل مجاهدانه” در جهت اجرای رهنمودهای راهگشای مقام معظم رهبری و رفع دغدغه‌های معظم له در هر حوزه را نیز شامل گردد.

کاهش رکود علمی، تلاش مبتنی بر مدیریت علمی، توسعه خلاقیت و پژوهش دانش‌آموزی، حمایت از محققین و اندیشمندان متعهد، تقویت ارتباط سازنده بخش صنعت و دانشگاه، توسعه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان، حراست و پاسداری از تولیدات علمی، هدفمندی تحقیقات در مراکز آموزش عالی ازجمله مهم‌ترین این دغدغه‌ها و توصیه‌های داعیانه به شمار می‌آید.

و فصل تابان دیگری که سرمشق معنوی در این مسیر تلقی می‌گردد، فصل تأسی بر رهروان پاک‌طینت و روشن‌ضمیر دانش و تحقیق؛ و پژوهش متعهدانه یعنی دانشمندان شهید ایران اسلامی است. مردان بزرگی که با ایمان، تعهد، استواری، تلاش و وطن‌پرستی، صحنه دانش و پژوهش را معتبر و مزین به مجاهدت و معرفت خون‌رنگ خویش ساخته‌اند.

این همیشه جاودانه‌های تاریخ علم، شاید بیش از هر خدمتی که به پیشرفت دانش و تکنولوژی کم‌نظیر و حیرت‌انگیز کشور نموده‌اند، آنجایی خدمتی به‌مراتب بزرگ‌تر و ابدی در حق بشریت عرضه داشتند که با جوهر خون خویش منشور ماندگار دانش و تعهد اسلامی را کتابت نمودند.

و در پایان آرزو دارم دانش و پژوهش متعهدانه امروز به‌ویژه در حوزه مهم تحصیلات، و به‌ویژه در حوزه مهم‌تر تحصیلات تکمیلی و بهره‌برداری از ثمرات ارزشمند پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی و هر نوع تلاش مشفقانه، گام بلند خویش را با سلامت و صلابت هرچه‌تمام‌تر بر دارد.

 

آپلود عکس
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize