آسیب‌شناسی جنبش دانشجویی در برنامه «زاویه»-۲

کوشکی: حجاریان جنبش دانشجویی را «حرف مفت» می‌دانست/کم مانده بود روحانی برای علی مطهری عزای عمومی اعلام کند

استاد دانشگاه تهران گفت: حجاریان در سال ۷۸ اعلام کرد که جنبش دانشجویی «حرف مفت» است.

پایگاه خبری تحلیلی آذر؛

شب گذشته برنامه زاویه شبکه چهارم سیما موضوع این هفته خود را به آسیب‌شناسی جنبش دانشجویی با حضور داود گودرزی رئیس سازمان بسیج دانشجویی، سید ضیاء هاشمی معاون وزیر علوم، صادق کوشکی استاد دانشگاه و حمید‌رضا جلایی‌پور عضو حزب منحله مشارکت و استاد دانشگاه اختصاص داد.

در این برنامه صادق کوشکی استاد دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که تعریف شما از جنبش دانشجویی چیست؟ اظهار کرد: جنبش دانشجویی چند خصیصه دارد؛ اول اینکه حرکت آن مستقل است. یعنی از درون دانشگاه می‌جوشد و شاخه دانشجویی احزاب و بازیچه جریان قدرتمند سیاسی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه جنبش دانشجویی باید در مرحله دوم در مسیر باورها و اعتقادات جامعه  و منافع و مصالح ملی کشور باشد، تصریح کرد: خصیصه دیگر آن ارتباط با مردم است. همچنین باید آرمانگرا باشد که متاسفانه این خصوصیات را در جنبش دانشجویی نداشتیم و یا اجازه داده نشد که داشته باشیم.

استاد دانشگاه تهران با اشاره به توهین وزیر ارشاد به سخنرانی دانشجوها در مراسم ۱۶ آذر گفت: تعدادی از دانشجویان نماینده تشکلها در مراسم ۱۶ آذر دانشگاه تهران سخنرانی کردند و وزیر ارشاد اسلامی که سابقه امنیتی هم دارد، این دانشجویان  را با گروهک فرقان مقایسه می‌کند. با این شرایط معلوم است که جنبش دانشجویی شکل نمی‌گیرد  چرا که جریانات سیاسی و منابع قدرت مانع شکل‌گیری این جنبشها بودند.

وی با اشاره به صحبتهای سعید حجاریان از تئوریسن‌های جریان اصلاحت درباره جنبشهای دانشجویی تصریح کرد: برخی از جریانات سیاسی دوست داشتند، دانشجو پیاده نظام باشد. حجاریان وقتی جبهه مشارکت در انتخابات ۷۸ مجلس پیروز شد گفت که جنبش دانشجویی «حرف مفت» است و شما بی سواد هستید؛ به پارکینگ بروید و  درستان را بخوانید ما دیگر نیازی به شما نداریم.

کوشکی یادآور شد: منابع قدرت و جریانهای سیاسی به دلیل عدم تحمل انتقاد و به خاطر نگاه ابزاری به جنبش دانشجویی سعی کردند جلوی آنها را بگیرند.

این استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: چطور کسانی که مرزهای قانون را پشت سر گذاشته و منافع ملی را نادیده می‌گیرند به کام اصحاب قدرت قهرمان هستند ولی دانشجویی که نقد می‌کند را به آن تهمت زده و  با گروهک فرقان مقایسه می‌کنند.

وی با اشاره به تجمع دانشجویان مقابل قوه قضائیه خاطرنشان کرد: در دوره احمدی‌نژاد دانشجویانی را داشتیم که با تجمع مقابل قوه قضاییه این قوه را نقد کردند، چرا کسی اینها را نمی‌بیند؟ علت آن این است که این اقدامات در راستای منافع برخی از دوستان نبوده است.

کوشکی افزود: چرا وقتی دانشجویان برای دفاع از کارتن خوابها جلوی شهرداری خوابیدند و نهضتی را راه‌اندازی کردند که شهرداری برای اینها گرم‌خانه ایجاد کرد، کسی اینها را ندید؟  اینها مصداقهای مهم جنبش دانشجویی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به لغو سخنرانیهای دانشجویان توسط وزارت علوم گفت: امسال چه تعداد از برنامه‌ها و جلسات توسط دوستان وزارت علوم لغو شدند؟ آیا با جلساتی که در آن حمایت دولت، همچون برخی تشکلهای دیگر رفتار شده است؟

وی با اشاره به صحبتهای حمیدرضا جلایی‌پور مبنی بر اینکه جریان دانشجویی آقای روحانی را پیروز انتخابات کردند، خاطرنشان کرد: این همان سوء استفاده جریانهای قدرت و احزاب از جنبش دانشجویی است. دانشجویانی که با تشخیص منافع و امنیت ملی، علیه قراردادهای IPC مقابل وزارت نفت جمع شده و نقد علمی می‌کنند و هدفشان این است که کشور ما ۲۵  سال قرارداد نافی استقلال نداشته باشد از نگاه آقای جلایی‌پور و دوستانش جنبش دانشجویی نیستند.

کوشکی با اشاره به توهین کنندگان به شعار مرگ بر آمریکا اظهار کرد: هفته گذشته نشریه یکی از تشکلهای دانشجویی به صراحت به کسانی که مرگ بر آمریکا می گویند، اهانت کرده است.

وی افزود: این نشریه دستش باز بوده و آقای جلایی پور این را مصداق جنبش دانشجویی می‌داند. اگر کسی به صورت علمی شعار مرگ بر آمریکا را نقد کند اشکالی ندارد اما کسانی که به میلیونها هم وطن خود اهانت می‌کنند دیگر جنبش دانشجویی نیست.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: آن تشکل دانشجویی که نظام اسلامی را با نظام «متوکل عباسی» مقایسه می‌کند همان تشکل سوگلی است و جنبش دانشجویی محسوب می‌شود اما آن دانشجویی که در جریان افق امت واحده، مصالح و منافع جهان اسلام را می‌بیند و از اینجا تا غزه برای شکستن حصار آن م‌ رود، جنبش دانشجویی نیست؟

کوشکی با اشاره به سوء استفاده جریانهای قدرت‌طلب از جنبش دانشجویی خاطرنشان کرد: در سال ۴۸ دانشجویان به لبنان رفته و آموزش می‌دیدند که با اسرائیل بجنگند ولی اکنون دانشجویی از نظر اهالی قدرت جنبش دانشجویی محسوب می شود که باعث به قدرت رسیدن آنها شده و وقتی هم توانست آنها را به قدرت برساند،  هم حزبی آقای جلایی پور یعنی آقای حجاریان  می‌گوید که جنبش دانشجویی حرف مفت است.

وی با اشاره به به لغو سخنرانی علی مطهری در دانشگاه مشهد و ابراز شرمسازی روحانی بیان کرد: آقای رئیس جمهور برای لغو سخنرای آقای مطهری در مشهد اظهار شرمساری کرده و کم مانده بود عزای عمومی اعلام کنند. ما می‌گوییم «حزب ایران نوین پاینده باد، یه کمی هم حزب مردم زنده باد».

استاد دانشگاه تهران خطاب به جلایی‌پور گفت: اگر جریان سیاسی، خوش آمد جریان شما باشد، لغو بشود و رئیس‌جمهور باید اظهار شرمساری کند ولی دهها سخنرانی از جمله سخنرانی آقای زاکانی لغو می‌شود، ولی آقای رئیس جمهور اظهار شرمساری نمی‌کنند؟

کوشکی با تاکید بر اینکه یکی از آسیبهای جنبش دانشجویی احزاب هستند که به دنبال بازیچه قراردادن این جنبش هستند، خاطرنشان کرد: برخی از کارهایی که دولتها برای امنیتی‌کردن دانشگاه‌ها انجام می‌دهند، یکی دیگر از این آسیب‌هاست. البته از خود دانشجویان هم این توقع می رود که کمی جدی‌تر و آرمان‌گراتر حرکت کنند.

آپلود عکس برچسب ها : ، ، .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize