نشست دبیران اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی درباره حاشیه‌های اخیر دانشگاه آزاد:

وجود ۴۴ نقطه بحران‌زا در دانشگاه آزاد اسلامی

۴۴ نقطه بحران‌زا در دانشگاه آزاد وجود دارد و باید برای آن برنامه و تدبیری صورت گیرد، اظهار داشت: مسائل مالی دانشگاه آزاد از جمله این نقاط است که همواره مورد ابهام بوده است. عدم شفافیت در مسائل مالی این دانشگاه همواره مطرح بوده اما تاکنون این دانشگاه نسبت...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذر، میزگرد با موضوع دانشگاه آزاد با حضور وحید شورابی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد، محمدحسین قائدشرف دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت، متین منتظمی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و ابوالفضل مظاهری دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شد.

وحید شورابی دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد در ابتدای میزگرد اظهار داشت: رهبر انقلاب در حکمی که برای آقای ولایتی صادر کردند، ترمیم  ساختار هیئت امنا، هیئت مؤسس و تکمیل اعضای این جایگاه‌ها را در دانشگاه آزاد مطالبه کردند که ظاهراً در دست بررسی است.

وی افزود: ظاهراً بناست شخصیت‌های جایگزین این هیئت بررسی شده و سه نفری که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد می‌شوند، معرفی شوند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: قبلاً هم اعلام کردیم که این افراد باید شخصیت‌هایی متدین و انقلابی بوده، تولید علم، نهضت نرم‌‌افزاری و تغییرات علوم انسانی از جمله دغدغه‌شان باشد.

 

دبیر شورای هماهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: طبیعتاً زمانی که در هیئت امنای دانشگاه آزاد تغییراتی رخ دهد و افراد جدید معرفی شوند، سیاست‌گذاری‌ها بهتر و مناسبت خواهد شد. بهنظر، هیئت امنای قبلی دانشگاه آزاد به‌شکلی فرمایشی بود و اعضاء هرآنچه را آقای هاشمی می‌گفتند به‌دلیل اینکه مؤسس دانشگاه آزاد بود، قبول کرده و به این سیاست‌ها احترام می‌گزاردند، اما هیئت امنا باید به‌معنای واقعی کلمه در دانشگاه آزاد شکل بگیرد و سیاست‌گذاری داشته باشد. به‌نظرم باید تحول اساسی در حوزه مدیریتی دانشگاه آزاد صورت بگیرد.

 

وی با بیان اینکه هیئت امنا ریل‌گذار دانشگاه آزاد است و نقش آن بسیار بااهمیت است، گفت: این دانشگاه خدمات زیادی به جامعه علمی کشور داشته و یکی از رویش‌های نظام اسلامی است، اگر کسی اشکالات را می‌گوید از سر دلسوزی است. مدیران دانشگاه گاهی اوقات این انتقادات را مغرضانه می‌دانند. دانشجویان عمدتاً عملکرد دانشگاه آزاد را با خط امام و مباحث مربوط به رشد علمی  می‌سنجند.

 

شورابی گفت: یک‌سری تغییرات در حوزه فرهنگی دانشگاه که جای انتقاد داشت، انجام شد. جریان ضدفرهنگی، حوزه رسانه و سیاست‌های معاونت فرهنگی را پیش می‌برد که الحمدلله آقای ولایتی جابه‌جایی ایجاد کردند. اشکالات دیگری به‌خصوص در حوزه اقتصادی، مالی و شهریه دانشگاه آزاد مطرح است، حرکت‌هایی برای کاهش شهریه شده، اما همچنان مدیریت ریخت‌‌وپاش و رانتی در دانشگاه آزاد جریان دارد. رابطه به‌جای ضابطه در عزل و نصب‌ها وجود دارد، اینکه ضوابط دانشگاه به‌واسطه اینکه پای یکی از آقازاده‌ها در میان است، نادیده گرفته می‌شود.

 

این فعال دانشجویی در همین زمینه گفت: نمونه بارز این اقدام ثبت‌نام آقای محسن هاشمی رفسنجانی در انتخابات شورای شهر است. علیرغم اینکه رئیس دانشگاه آزاد در بخشنامه‌ای اعلام کرد، هر‌ کسی می‌خواهد کاندیدای شورای شهر شود باید استعفاء دهد، اما ایشان استعفاء نداد و ظاهراً رئیس دانشگاه آزاد بنایی برای عزل ایشان ندارد.

 

وی با اشاره به اینکه با دیدن چنین بی‌قانونی‌هایی، مدیران، مخاطبان و دانشجویان حق دارند این مسئله را به حوزه‌های دیگر دانشگاه تعمیم دهند و دانشگاه آزاد را قانون‌شکن بدانند، افزود: به‌نظر، مدیریت دانشگاه آزاد نیاز به اصلاح رویکرد دارد، آقای ولایتی سیاست‌های خوبی را در زمینه بخش‌های پژوهشی و نخبگان مانند بورسیه کردن دانشجویان مطرح کرد و اینکه به‌دنبال کسب دوباره وجهه علمی دانشگاه است.

 

شورابی افزود: اصلاح سیاست‌ها در هیئت امنای دانشگاه ضروری است. در بخش در‌آمدزایی این دانشگاه باید اصلاحاتی صورت گیرد، اینکه به دانشجویان به‌عنوان “چک” نگاه نشود و شأن علمی دانشگاه حفظ شود.

 

این فعال دانشجویی با بیان اینکه همه می‌دانند بحث چند هزار رشته بدون مجوز دانشگاه برای دریافت پول بود، گفت: شأن علمی دانشگاه  آزاد با رشته‌های بدون مجوز طی ۴ سال گذشته زیر سؤال رفت، اینها اشکالات دانشگاه است. در حوزه فرهنگی، اصلاحاتی صورت گرفت، در حوزه آموزشی که این افتضاحات ایجاد شد، حتی وزارت علوم که با دانشگاه آزاد از نظر سیاسی هم‌سو است، ساکت ننشست.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه ملی تخلفات بسیار گسترده‌ای در دانشگاه آزاد رخ داده که باید عملکرد این دانشگاه از ابتدا و به‌خصوص از سال ۹۲ تاکنون بررسی شود. پیشنهاد می‌کنیم شرایطی فراهم شود که گزارش تحقیق و تفحص دانشگاه در دوره‌های قبل در مجلس قرائت شود و به خصوص از سال ۹۲ تا الآن انجام شود تا بفهمیم چه‌اتفاقی در این دانشگاه رخ داده است.


متین منتظمی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در میزگرد فعالان دانشجویی درباره  ضرورت تغییر و تحول در دانشگاه آزاد، اظهار  داشت: دانشگاه آزاد در دوران مرحوم هاشمی به “حیات خلوت” برخی جریانات فاسد در حوزه مفاسد اقتصادی تبدیل شده بود و اعتراضات و مطالبات دانشجویان در این زمینه بی‌پاسخ ماند.

 

وی با اشاره به مسئولیت هیئت موسس و هیئت‌امنای دانشگاه آزاد در دوره جدید در قبال شرایط فعلی این دانشگاه، افزود: انتظار دانشجویان و مسئولان این است که تغییراتی در بخش‌های مدیریتی و اجرایی این دانشگاه انجام دهند تا این دانشگاه به عنوان یکی از دستاوردهای نظام بتواند به تولید علم کشور و رشد علمی کمک کند.

 

این فعال دانشجویی به اولویت وجود تغییرات در این دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: مدیریت نامناسب فضای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی این دانشگاه باعث شده مردم و نخبگان نسبت به دانشگاه آزاد دید خوبی نداشته باشند. یکی از مهمترین فسادهایی که در دانشگاه آزاد رخ داده، بحث حقوق‌های کلان برخی افراد و مدیران این دانشگاه است.

 

منتظمی افزود: براساس برخی مستندات تنها در یک نمونه یکی از مدیران دانشگاه آزاد که در دوره‌ای نماینده مجلس بوده، حقوق ۴۰ تا ۱۰۰ میلیونی دریافت کرده، انتقادات زیادی به این مسئله وارد شد، اما دانشگاه آزاد به جای پاسخگویی به اتهام‌افکنی و تهدید علیه افراد پرداخت.

 

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به رویکرد سیاسی مسئولان رده بالای دانشگاه آزاد، افزود: رویکرد مدیریتی دانشگاه آزاد که در این مدت به یک طیف سیاسی خاص تعلق داشت، دانشگاه آزاد را به باشگاه سیاسی تبدیل کرد. هر چند دانشگاه‌ها باید از شور و نشاط سیاسی برخودار باشند، اما نباید به جایگاه و ابزار گروه‌های خاص سیاسی تبدیل شوند.

 

وی افزود: طی چهار سال گذشته رویکرد نامناسب سیاسی مسئولان این دانشگاه فضا را برای تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد بسیار محدود کرد، به طوری که بسیاری از نشست‌های این تشکل‌ها لغو شده و یا اجازه برگزاری پیدا نکرد.

 

این فعال دانشجویی با بیان اینکه تبدیل دانشگاه به باشگاه سیاسی قتلگاه دانشگاه است، گفت: انتظار ما از هیئت‌امنای دانشگاه آزاد و آقای ولایتی این است با ایجاد تغییراتی در بخش‌های مدیریتی ضمن تغییر رویکرد فعلی سیاسی و فرهنگی دانشگاه آزاد، این دانشگاه را در مسیر اصلی که تربیت دانشجوی انقلابی، متخصص و متعهد است قرار دهد.

 

وی گفت: باید مسیرهایی تعریف شود که این دانشگاه متکی به شهریه‌های دانشجویان نباشد و از دل این دانشگاه نسلی متعهد، متخصص و دلسوز جامعه و انقلاب خارج شود.

 

این فعال دانشجویی در پایان خاطرنشان کرد: مدیران فعلی دانشگاه واقف به تفکر اسلامی و انقلابی نیستند، لذا حذف این مدیران از بدنه دانشگاه موانع را از مسیر دانشگاه آزاد کنار گذاشته و با ورود مدیران خوش فکر، انقلابی و بدون هیچ وابستگی به جناح‌های سیاسی، شور، نشاط و تلاش در این دانشگاه حاکم خواهد شد.


محمدحسین قائد شرف دبیر دفتر تحکیم وحدت در ادامه میزگرد فعالان دانشجویی درباره  ضرورت تغییر و تحول در دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه ۴۴ نقطه بحران‌زا  در دانشگاه آزاد وجود دارد و باید برای آن برنامه و تدبیری صورت گیرد، اظهار داشت: مسائل مالی دانشگاه آزاد از جمله این نقاط است که همواره مورد ابهام بوده است. عدم شفافیت در مسائل مالی این دانشگاه همواره مطرح بوده اما تاکنون این دانشگاه نسبت به شفافیت مالی خود اقدام نکرده است.

 

وی به نقش سیاسی دانشگاه آزاد در حمایت از برخی گروه‌های سیاسی نیز اشاره کرد و گفت: مسئله بعدی فعالیت و حضور سیاسی دانشگاه آزاد است به طوری که به عنوان یک حزب یا پادگان در جهت منافع جریان خاصی گام برمی‌دارد.

 

این فعال دانشجویی ضمن انتقاد از جذب اساتید در دانشگاه آزاد یادآور شد: مشخص نیست که ضوابط این دانشگاه برای جذب اساتید چگونه اجرا می‌شود به نظر برخی روابط بر ضوابط برای جذب اساتید در این دانشگاه مهمتر است اینکه افراد وابسته به یک جریان یا نگاه خاصی باشند و مسیر جذب آنها از این طریق هموارتر می‌شود.

 

قائدشرف در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دانشگاه آزاد باید موید فرهنگ اسلامی باشد، افزود: با این وجود روند فرهنگی این دانشگاه نه تنها کمکی به بهبود فرهنگ ایرانی اسلامی می‌کند بلکه عمدتاً به سمت هنجارشکنی حرکت می‌کند.

 

وی در ادامه سخنان خود به انتظارات فعالان و بدنه دانشجویی از رئیس هیئت رئیسه و هیئت امنا اشاره کرد و افزود: از آقای ولایتی و اعضای هیئت امنا انتظار می‌رود برای این نقاط بحران‌زا به زودی و سریعتر تدبیری صورت دهند.

 

دبیر دفتر تحکیم وحدت ضمن استقبال از ایجاد تغییرات در این دانشگاه بخصوص در حوزه فرهنگی، تصریح کرد: هرچند این تغییرات، تغییرات خوبی بوده است اما به نظر تغییرات دانشگاه آزاد با یک نوع محافظه کاری به دلیل فشار از جانب برخی گروه‌ها صورت می‌گیرد اما انتظار این است که  آقای ولایتی ضمن ایستادگی مقابل این فشارها، تغییرات اساسی و جدی‌تری در مدیریت این دانشگاه انجام دهد.

 

قائد شرف ارتباط با بدنه دانشجویی را از دیگر مطالبات دانشجویان از اعضای هیئت امنا و هیئت موسس این دانشگاه خواند و گفت: هرچه این ارتباط عمیق‌تر و بهتر باشد اعضای این هیئت ضمن آشنایی با دانشجویان در انجام تغییرات مصمم‌تر و جدی‌تر خواهد بود.


در ادامه  ابوالفضل مظاهری دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور در میزگرد فعالان دانشجویی درباره  ضرورت تغییر و تحول در دانشگاه آزاد با بیان اینکه انتصاب ولایتی به ریاست هیئت موسس دانشگاه آزاد  اسلامی امیدهایی را زنده کرده است، گفت: در حوزه سیاسی و اقتصادی تغییراتی در دانشگاه آزاد به وجود آمده است.

 

مظاهری در ادامه بیان کرد: ما در حیطه مسائل سیاسی حاشیه‌هایی مهم‌تر از متن رو داشتیم چراکه این دانشگاه به شکل خانوادگی و سلیقه‌ای اداره می‌شد و به خاطر همین حواشی مشکلات زیادی برای دانشجوهای این دانشگاه به وجود ‌می‌آمد و برخورد انضباطی و بدی با برخی دانشجوها صورت می‌گرفت.

 

وی با اشاره به فضای سیاسی حاکم بر دانشگاه آزاد گفت: در حوزه سیاسی جهت‌گیری‌های سیاسی و سو استفاده‌هایی با بهره‌گیری از فضای دانشگاه به  نفع یک جریان سیاسی صورت می‌گرفت که به نفع فضای علمی کشور و دانشگاه آزاد نبود لذا امیدواریم با حضور اقای ولایتی تغییراتی دیده بشود.

 

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور با اشاره به مشکلات علمی موجود در دانشگاه آزاد، تصریح کرد: برخورد‌های سلیقه‌ای در دانشگاه آزاد باعث بروز مشکلاتی در حوزه علمی هم شده بود چراکه قبل از حضور آقای ولایتی دانشجوها بر سر مسائل رشته‌ها و ازمون دکتری نیز به مشکل بر می‌خوردند.

 

وی با اشاره به مطالبه دانشجویان در قبال شهریه‌ای که از آنها گرفته می‌شود، تصریح کرد: در حوزه اقتصادی هم دانشجویان مطالبه داشتند که این شهریه‌ای که می‌دهند صرف چه چیزی می‌شود چراکه بعضاً امکانات مورد نیاز آنها تامین نمی‌شد و  همچنین در فضای فرهنگی نیز خفقان احساس می‌شد.

منبع: تسنیم

آپلود عکس برچسب ها : ، ، .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize