یادداشتی تحلیلی از امیرعباس کاشی، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی تهران:

تحریم های جدید آمریکا، شکست سیاست خارجی برجام زده

پایگاه خبری تحلیلی آذر / امیرعباس کاشی امیرالمؤمنین(ع): ای ابوموسی اشعری، همانا بدبخت کسی است که #عقل و #تجربه را به کار نگیرد (إنَّ الشَّقِیَّ مَن حُرِمَ نَفعَ ما اُوتِیَ مِنَ العَقلِ و التَّجرِبَهِ؛ نهج‌البلاغه/نامه ۷۸) آزموده را آزمودن خطاست! این نوع مواجهه ی آمریکا با برجام تنها یک پیام...

پایگاه خبری تحلیلی آذر / امیرعباس کاشی

امیرالمؤمنین(ع):

ای ابوموسی اشعری، همانا بدبخت کسی است که #عقل و #تجربه را به کار نگیرد (إنَّ الشَّقِیَّ مَن حُرِمَ نَفعَ ما اُوتِیَ مِنَ العَقلِ و التَّجرِبَهِ؛ نهج‌البلاغه/نامه ۷۸)
آزموده را آزمودن خطاست!
این نوع مواجهه ی آمریکا با برجام تنها یک پیام دارد و آن شکست سیاست خارجی برجام زده است.
سیاست خارجی برجام محور،پیامدی جزتضعیف روحیه مقاومت در مردم و جری تر کردن دشمنان ندارد،این نوع مواجهه ی با غرب علاوه بر آسیب های کوتاه مدت و بلند مدت سیاسی و اقتصادی،می تواندآسیب های غیر قابل جبرانی بر فرهنگ عمومی حاکم بر جامعه وارد کند.
معمولا ابعاد سخت افزاری اقتصادمقاومتی(مسئله تولید،اشتغال،قاچاق و…)مورد توجه قرار می گیرد.آنچه در شرایط کنونی مورد غفلت واقع شده تاثیر نوع رفتاردولتمردان در فرهنگ اقتصادی مردم است.
وقتی کارگزاران دولت ،دائما دست نیازشان به سمت دولت های خارجی دراز باشد و با سرمایه گزاری شرکت های خارجی درکشور یا دیدار با یک مسوول اروپایی ذوق زده شوند،گفتمان نیازمندی و احساس نیاز کاذب بر فرهنگ جامعه غالب می شود و در نتیجه این باور در مردم ایجاد می شود که اولا نیازهای رفع نشده ی جدی داریم که فقط و فقط منحصر به کشور ما می باشد و تنها علت آن هم تحریم های آمریکاست و درثانی برای رفع نیاز ها و مشکلات خود حتما باید منتظر یک کمک خارجی باشیم.البته مقصودم از عبارت کمک خارجی،کمک هر نیروییست غیر از خود مردم.
سیاست نیازمندی و گداپروری فقط ناظر به سیاست های خارجی نیست،اینکه مردم برای بهبود وضع معیشت عادت کنند روزها منتظر اخبار مذاکرات هسته ای باشند تا اینکه عادت کنند،به انتظار و ایستادن در صف یارانه و سبد کالا همه و همه ذلیل پروری و نابود کردن روحیه ی مقاومت در مردم است.
به فرموده مقام معظم رهبری دشمنی ها ادامه دارد تا زمانی که دشمنان از ما ناامید شوند. و البته قبل از اینکه دشمن از ما ناامید شود مردم و کارگزاران دولت باید از یاری دشمن قطع امید کنند؛حقیقتا نمی دانم چرا برخی مسوولین خیال می کنند دشمن در میدان جنگ،زمانی که اسلحه به دست دارد دشمن است اما زمانی که قلم به دست می گیرد دشمنی نمی کند!
دولت ها تغییر می کنند اما اگر فرهنگ جامعه در طول این سالها تغییر کند،اصلاح آن دشوار خواهد بود.
ما کشور فقیری نیستیم،نیروی انسانی کارآمد هم کم نداریم،آنچه کم داریم خودباوریست.مسوولین باید به فکر تقویت فرهنگ کار و تلاش در مردم باشند.از عوامل اصلی عقیم شدن نیروی کار جوان کشور غلبه روحیه تنبلی و میز طلبی میان جوان هاست،این فرهنگ حاصل پذیرش بی رویه ی دانشجو در رشته های مختلف،بدون فراهم بودن زمینه اشتغال و البته طولانی بودن دوره ی تحصیل در آموزش و پرورش و آموزش عالیست درحالی که تنها حاصل آن بعد از سالها معطل کردن نیروی کار جوان و کارآمد،معلومات ناپایدار و بدون کاربرد است همراه توقع حقوق فراوان به جای پذیرش تکالیف،برای رفع نیازهای جامعه.
ما به تعامل با جهان نیاز داریم،اما تعامل عزتمندانه.
از بازرگان و بنی صدر تا کنون هرگاه ذلیلانه با دشمنان مواجه شدیم دشمن جری تر شده و هرگاه مقتدرانه ایستاده ایم،دشمن عقب نشینی کرده.
▪️وقتی که مهیا بشویم برای جلوگیری از ظالم، ظالم عقب می‏‏نشیند. هر چه زیادتر فشار بیاورید، او عقب‏تر می‏‏نشیند. یک قدم شما که عقب بنشینید، او جلو می‏‏آید. یک قدم شما جلو بروید، او عقب می‏‏رود. این #سنت_الهی است، و مطلبی بود که با #تجربه، خودِ شما ثابت کردید.(صحیفه امام، ج‏۱۰، ص۱۳۱)
آپلود عکس برچسب ها : ، ، ، .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize