یادداشتی تحلیلی از وحیدسلوکی کارشناس ارشدمسائل سیاسی:

روزجهانی قدس ، چالشی برای رژیم صهیونیستی

تا سال ۲۰۱۱ میلادی و با شروع بحران های منطقه ای مسئله فلسطین که در صدر اولویت های اصلی جهان اسلام قرار گرفته بود، با ظهور گروه های تکفیری و درگیر کردن کشورهای حامی مقاومت و فلسطین همچون سوریه، آرمان فلسطین تا حدودی به فراموشی سپرده شده است. توطئه تغییر...

پایگاه خبری تحلیلی آذر / وحید سلوکی

موضوع فلسطین رکود دار طولانی ترین چالش بین المللی و سیاسی مطرح در سطح جهان است. این مسئله پس از جنگ جهانی دوم و از سال۱۹۴۷ که رژیم صهیونیستی تاسیس و از سوی جامعه ملل آن وقت و سپس سازمان ملل به رسمیت شناخته شد، شروع شده و بیش از ۷۰ سال ادامه پیدا کرده است. در این مدت همواره صهیونیست ها ، تلاش کرده اند مسئله را کوچک نشان دهند.
تا سال ۲۰۱۱ میلادی و با شروع بحران های منطقه ای مسئله فلسطین که در صدر اولویت های اصلی جهان اسلام قرار گرفته بود، با ظهور گروه های تکفیری و درگیر کردن کشورهای حامی مقاومت و فلسطین همچون سوریه، آرمان فلسطین تا حدودی به فراموشی سپرده شده است.
توطئه تغییر اولویت منطقه از موضوع فلسطین به جنگ تکفیری را می توان از جمله راهبردهای اسرائیل دانست تا این موضوع مهم اسلام به اولویت آخر جهان عرب تبدیل گردد.
آمریکا در میان روابط تنش زای میان ترکیه و سوریه، اسرائیل و فلسطین، عربستان و یمن، سوریه و عراق ، با تمام قوا تلاش می کند موقعیت خود را حفظ کند و بدون توجه به منافع متحدان اصلی خود سعی می کند به اهداف خود دست پیدا کند. در همین راستا عادی سازی بی سر وصدای  روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس با تل آویو با گسترش سفرهای تفریحی و ایجاد بازار ها و شرکت های اسرائیلی وتوسعه مناسبات سیاسی نشان می دهد که حکام کشور های عربی به ویژه حاشیه خلیج فارس برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی با یکدیگر مسابقه گذاشته اند که این مسئله در وهله نخست دهن کجی به آرمان های فلسطین و مسلمانان جهان و در مراحل بعدی بازکردن بیش از پیش پای قدرت های بین المللی چون آمریکا به منطقه جهت انواع و اقسام بهره برداری ها می باشد.
در شرایط فعلی که همراه با روی کارآمدن ترامپ در آمریکا است، وی رویکرد خود را بر پذیرش بدون قید وشرط اسرائیل توسط فلسطینیان قرار داده است.  وی همچنین تاکید کرده که سفارت اسرائیل باید به بیت المقدس انتقال یابد. این امر نشان از گرایش های نژاد پرستانه وی نسبت به این موضوع دارد.
بی شک حمایت و پشتیبانی همه جانبه از مقاومت مردم فلسطین در برابر اشغالگری های صهیونیست ها، نخستین و ابتدایی ترین اقدام در مبارزه با موجودیت این رژیم می باشد. تقویت گروه های جهادی یک راهبرد از جانب تمامی کشورهای اسلامی می باشد.
اعمال فشار بر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن راهبرد موثری می باشد که می تواند مسیری باشد جهت مبارزه با رژیم جعلی اشغالگر قدس و آزادسازی قدس شریف و رهایی از بند و اقدامی جهت یاری رساندن به مردم مظلوم این سرزمین.
ایران به عنوان حامی اصلی مقاومت در منطقه و تحقق آرمان های فلسطین از ابتدا مورد عناد نظام سلطه بوده است و طرح های مختلفی در راستای فراموشی فلسطین مطرح شده است.
تشکیل ائتلاف های منطقه ای همچون ناتوی عربی، ظهور گروه های تروریستی و طرح های سازش منطقه ای و…  همه در راستای به محاق رفتن گفتمان مقاومت و انقلاب اسلامی است.
از سوی دیگر در شرایط کنونی منطقه و تحولات اخیر در سطح داخلی و منطقه ای حضور همه افراد و جریان های سیاسی در راهپیمایی روز قدس موثر بوده و پشتوانه ای برای دفاع از آرمان قدس و حمایت از مظلومان فلسطینی می باشد.

آپلود عکس برچسب ها : ، ، .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize