یادداشت مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی آذرنامه:

جنبش دانشجویی یعنی همین/علی بیانی

پایگاه خبری تحلیلی آذر، در دو هفته اخیر شاید مهمترین اتفاقی که فضای جامعه را معطوف به خود کرده بود جلسه رئیس جمهور سابق با رهبر انقلاب بود جلسه‌ای که قرار بود خصوصی بماند اما مسیر دیگری در پیش گرفت تا اینکه رهبر معظم انقلاب دیروز و در درس خارج...

پایگاه خبری تحلیلی آذر، در دو هفته اخیر شاید مهمترین اتفاقی که فضای جامعه را معطوف به خود کرده بود جلسه رئیس جمهور سابق با رهبر انقلاب بود جلسه‌ای که قرار بود خصوصی بماند اما مسیر دیگری در پیش گرفت تا اینکه رهبر معظم انقلاب دیروز و در درس خارج فقه خود به این موارد پایان دادند و نظر مشخص و صریح خود را فرمودند.
اما در این ایام جریانات مختلف سعی داشتند تا با توجه به منافع حزب و گروه خود ماجرای این دیدار و ما وقع را به نفع خود مصادره نمایند و از آن طنابی برای بالا کشیدن خود در فضای جامعه استفاده کنند به طوری که برخی این دیدار را روی برگرداندن رهبر انقلاب از رئیس‌جمهور سابق معنا کردند و برخی برعکس به نزدیکی احمدی‌نژاد به رهبری اشاره کردند اما هر چه بود در اکثر موارد نگاه، نگاه شخصی و جناحی بود همان نگاهی که رهبر انقلاب را نگران ساخت و مجبور کرد مانند همیشه خود قلمی بر این موارد بکشد و ماجرا را ختم کند.
اما مسئله‌ای که حقیر را به نگارش این وجیزه واداشت چیز دیگری است و آن اینکه در همین ایام اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) با انتشار نامه‌ای به اتفاقات پیش آمده معترض شد و خواستار این شد تا جهت جلوگیری از تفرقه و تشتت جریان‌های انقلابی برخی افراد در اظهار نظر‌ها و نقل‌قول‌های خود تجدید نظر کنند و اساسا ورود آن‌ها را به این گونه فضاها منفی ارزیابی کردند که البته مطابق معمول فضای امروز کشور همین نامه دانشجویی و صریح هم مستمسک برخی جریان‌ها برای مظلوم‌نمایی قرار گرفت تا اینکه دفتر تحکیم وحدت جهت مشخص کردن موضع خود اطلاعیه‌ای صادر کند و مواضع را صریح‌تر و شفاف‌تر بیان کند.
انتظاری که از یک جریان دانشجویی مسلمان وجود دارد همین صراحت، به موقع و شفاف بودن است و دفتر تحکیم وحدت نشان داد می‌تواند الگوی خوبی برای سایرین باشد. جریان دانشجویی با احزاب و گروه‌های سیاسی متفاوت است و قطعا این مهم را به راحتی نباید از دست بدهد البته هستند افرادی که اخیرا با تابلوی جنبش دانشجویی سنگ جریانات سیاسی را به سینه می‌زنند و به طور مثال در انتخابات اخیر مجلس چهره واقعی برخی از آنان مشخص شد.
از نظر نگارنده اگر جنبش دانشجویی مسلمان در تمام موارد و مسائل اجتماعی همین طور فراجناحی و به موقع عمل کند قطعا می‌تواند در وقایع سیاسی اجتماعی کشور نقش مثبت و سازنده ایفا کند، چرا که رسالت اصلی این جریان نیز همین حضور به موقع است.
مسئله‌ای که در مورد مذکور نیز دیده شد نگاه ابزاری جریانات سیاسی به جنبش دانشجویی است که البته برای دفتر تحکیم وحدت اولین بار نبوده و قطعا آخرین دفعه هم نخواهد بود، این نگاه جریان دانشجویی را وقتی مثبت می‌داند و مواضع آن را در تریبون‌های خود پوشش می‌دهد که مواضعش به مذاق آن‌ها خوش بیاید و در غیر اینصورت حرف مفتی بیش نیست.
در پایان و با توجه به موارد فوق اگر بخواهیم در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم: جنبش دانشجویی یعنی همین…

 

علی بیانی ۱۳۹۶/۱۰/۲۴

آپلود عکس برچسب ها : ، .
Email this to someoneShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

Sorry. No data so far.

Powered by WP Bannerize